DMG GILDEMEISTER SPRINT20 8 LINEAR AI Chat
Loading ...
Machine Overview
Specs:
Bar Capacity: 20mm
Spindle Speed: 10,000 RPM
Spindle Motor: 5 HP
SLIDE 1:
X Stroke: 1.9in (50mm)
Y Stroke: 13.7in (350mm)
6 Position Tool 12"x12" Tool holder
5 Driven Tools
SLIDE 2:
X Stroke: 12.2in (240mm)
4 Position Tool holder
5 Rotating Tools
Dimensions: 87" x 41" x 70"
Weight: 9,260 LBS
Options:
Fanuc 310is
Chip Conveyor
Bar Feeder
Rigid Tapping
Description:
Machine Comps
See Price Guide
What's Your CNC Price?
Track any CNC machine's value for free on cncmachines.com.
Here to Help
End of Lease Manager5 stars
"This deal went awesome, I'm super impressed!"
End of Lease Manager US Bank
Deanna L.5 stars
Deanna L. Precision Grinding Inc.
Mark W.5 stars
Mark W. Clark Machine
Chris A.5 stars
Chris A. Robert Alten Inc.
Similar Listings
MYLAS MY-TURN MTY51/65 #14992
MYLAS MY-TURN MTY51/65 #14992
US FlagUSA
1
2026 MYLAS MY-TURN MTY51/65
CNC Lathe   #14992   View Listing
Chuck 8" • Bar 2.5" •
Make Offer
by StanM913
Call For Price
SEE DETAILS
SINECORE 512L #14759
SINECORE 512L #14759
US FlagUSA
5
2025 SINECORE 512L
CNC Lathe   #14759   View Listing
Bar 2" •
Make Offer
by JaceS896
SEE DETAILS
LK LTR-8M #14664
LK LTR-8M #14664
5
2025 LK LTR-8M
Chuck 8" • Bar 2" •
by AndyW264
TRAK TRL 1840V #14800
TRAK TRL 1840V #14800
6
2025 TRAK TRL 1840V
by DustC895
HAAS DS30Y #14817
HAAS DS30Y #14817
10
2024 HAAS DS30Y
Chuck 8" • Bar 2" •
by ChanK305
MAZAK INTEGREX I500SN/1500U #14886
17
2024 MAZAK INTEGREX I500SN/1500U
Bar 5" •
by RobeM747
HAAS ST15Y #15330
HAAS ST15Y #15330
9
2024 HAAS ST15Y
Chuck 8.3" • Bar 2.5" •
by JareG269
HARDINGE T42 #14579
HARDINGE T42 #14579
8
2024 HARDINGE T42
Chuck 6" • Bar 1.65" •
by EdK276
HARDINGE T42M #14571
HARDINGE T42M #14571
7
2024 HARDINGE T42M
Bar 1.65" •
by EdK276
HWACHEON CUTEX 180BLYSMC #14148
10
2023 HWACHEON CUTEX 180BLYSMC
by PaulA895
HURCO HTL8 60I #14401
HURCO HTL8 60I #14401
6
2023 HURCO HTL8 60I
Chuck 8" • Bar 2.56" •
by JimmU687
DOOSAN LYNX 2100LSYB #15337
DOOSAN LYNX 2100LSYB #15337
14
2023 DOOSAN LYNX 2100LSYB
Chuck 6.5" • Bar 2" •
by WaynW313
DOOSAN PUMA 2600SY-II #15084
DOOSAN PUMA 2600SY-II #15084
1
2023 DOOSAN PUMA 2600SY-II
Chuck 10" • Bar 3" •
by AnnaC592
DOOSAN PUMA 2600SYB-II #14247
DOOSAN PUMA 2600SYB-II #14247
4
2023 DOOSAN PUMA 2600SYB-II
Chuck 12" •
by NikiC752
Call For Price
DN SOLUTIONS PUMA GT3100L #13828
13
2023 DN SOLUTIONS PUMA GT3100L
Chuck 12" • Bar 4" •
by FortG990
DOOSAN PUMA V8300L #12716
DOOSAN PUMA V8300L #12716
12
2023 DOOSAN PUMA V8300L
Chuck 24" •